Marzysz o promiennej, jędrnej skórze i młodzieńczym wyglądzie? Nie musisz wydawać fortuny na kosztowne zabiegi w salonie kosmetycznym czy klinice chirurgii plastycznej. Wystarczy kilka minut dziennie, aby zrobić skuteczny masaż twarzy w domu. Efekty zobaczysz już po kilku dniach. Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego warto regularnie masować twarz i jak to robić prawidłowo.
Poznaj efekty masażu twarzy w domu
Cudowne rezultaty regularnego masażu twarzy, to m.in.:
- poprawa krążenia krwi i ukrwienia skóry – krew szybciej krąży, dociera do każdej komórki, dostarczając tlen i składniki odżywcze z pokarmu i z kosmetyków, w efekcie skóra ma zdrowy koloryt i usuwane są produkty uboczne przemiany materii;
- poprawa krążenia limfy, w efekcie zastoje i obrzęki pod oczami znikają lub zmniejszają się;
- stymulacja produkcji kolagenu – regularny masaż twarzy pobudza produkcję kolagenu, w wyniku czego skóra staje się bardziej elastyczna, a tkanki jędrne, poprawia się też owal twarzy;
- skóra wygląda młodziej, masaż napina skórę i wygładza zmarszczki, a przez to opóźnia proces starzenia się twarzy;
- masaż twarzy w domu połącz z masażem szyi i dekoltu, który ułatwia pozbycie się tzw. indyczej szyi i drugiego podbródka lub zapobiega ich powstaniu;
- masowanie twarzy w domu połącz z aromatyczną kąpielą, dzięki temu zrelaksujesz się po trudnym dniu, zmniejszysz napięcie mięśni twarzy i poprawisz samopoczucie.
Czy masaż twarzy w domu może zastąpić inwazyjne zabiegi kosmetologiczne?
Tak, w wielu przypadkach masaż twarzy w domu może zastąpić wypełnianie zmarszczek botoksem, a nawet operacje plastyczne z użyciem skalpela. Najlepsze rezultaty osiągniesz, masując twarz już przed ukończeniem 30. roku życia. Zapobiegniesz dzięki temu powstawaniu obrzęków, zmarszczek czy drugiego podbródka. Jak to możliwe? Twarz zbudowana jest m.in. z mięśni, a jest ich około 70. To one odpowiadają za wygląd owalu twarzy, napięcia mięśni, bo uczestniczą w mimice. Codziennie wykonujemy ok. 2500 ruchów mięśniami, w miejscach takich jak usta, oczy, czoło. Przez lata poruszamy tymi mięśniami i niestety tworzą się skutki uboczne, zwłaszcza gdy nie dbamy odpowiednio o skórę. Są to zmarszczki, obrzęki, a niekiedy tzw. „chomiki” lub nieregularny owal. Jest to efekt osłabienia niektórych partii mięśni. Jak z tym walczyć? Jak temu zapobiegać? Zanim sięgniesz po inwazyjne metody, jak choćby ostrzykiwanie toksyną botulinową, postaw na regularny masaż twarzy.
Masaż twarzy w domu to rodzaj treningu mięśni
Znasz to uczucie kiedy trenujesz systematycznie ciało? Cudownie naprężone mięśnie nóg, pośladków ramion… Gdy zapominasz o treningu, Twoje ciało traci jędrność. Ramiona flaczeją, pośladki wiotczeją. To samo dzieje się z mięśniami twarzy! Inaczej niż na innych częściach ciała, mięśnie twarzy przyczepione są bezpośrednio do skóry i każda mina, grymas powodują ich napięcie i marszczenie się skóry, które z czasem się utrwalają. W dodatku z wiekiem skóra traci gęstość i elastyczność. Działa grawitacja i zmieniają się kontury twarzy, co w sumie sprawia, że traci ona swój młody wygląd. Utrzymanie mięśni w dobrej kondycji gwarantuje jędrność skóry stąd odpowiednio zadbaj o mięśnie twarzy.
Zauważyłaś na swojej twarzy oznaki upływu czasu? Wypowiedz im wojnę
Po 25. roku życia w organizmie spada produkcja kolagenu, odpowiedzialnego za odpowiednie napięcie skóry? Skutkiem tego pojawiają się zmarszczki wokół oczu, ust i na czole. Jeśli nie stosujesz odpowiednich ćwiczeń na twarz, kosmetyków i zabiegów, szybko zauważysz oznaki starzenia się skóry. Jak starzeje się twarz? Problemem jest utrata elastyczności skóry i tkanek podskórnych, ale też grawitacja. Kąciki ust się obniżają, pojawia się tzw. indycza szyja, policzki obwisają, a powstałe chomiki na policzkach, zaburzają linię owalu twarzy. Mięśnie niećwiczone, słabe i niepobudzane – wiotczeją i nie są w stanie wspomóc podtrzymania skóry. Podobnie, jak mięśnie ciała! Wytrenowane mięśnie są jędrne, elastyczne i napięte! Czy wiesz, że to samo będzie działo się z mięśniami Twojej twarzy, jeśli będziesz je trenować? Dlatego postaw na stymulację i regularnie masuj twarz! Skóra stanie się napięta i nie będzie zwisać. Policzki ujędrnia się, będą napięte i uniesione. Mięśnie twarzy staną się większe, a owal poprawi się.
Co jeszcze możesz zrobić? Najlepsza stymulacja prócz masażu, to ćwiczenia twarzy lub joga twarzy. W każdym z tych działań chodzi o uaktywnienie mięśni twarzy, pobudzanie ich do lepszego działania. Równie istotny jest zdrowy tryb życia, w tym odpowiednia ilość snu, zrównoważona dieta, ruch na świeżym powietrzu, unikanie używek oraz nawodnienie organizmu.
Jak często i jak długo masować twarz?
Aby osiągnąć najlepsze efekty, masaż twarzy wykonuj codziennie, najlepiej rano i wieczorem. Rób to podczas zabiegów pielęgnacyjnych, z użyciem sprawdzonych kosmetyków, dopasowanych do rodzaju cery. Może to być krem albo serum. Masaż możesz również uprzyjemnić, stosując dobroczynne oleje naturalne (arganowy, jojoba, migdałowy, kokosowy, lub każdy inny, który odpowiada Tobie zapachem. Możesz również dodać do olejku kilka kropel olejku eterycznego, którego cudowny zapach pobudzi twoje zmysły. Podczas masowania pamiętaj też o dekolcie i szyi, na której skutki starzenia się są szczególnie zauważalne.
Jak długo masować twarz? Każda sesja powinna trwać co najmniej 5 minut. Pierwsze efekty zauważysz już po kilku dniach – skóra stanie się bardziej promienna, a Twoje rysy bardziej odprężone. Nie zdziw się, gdy poczujesz ciepło i zauważysz zaczerwienienie skóry, która jest teraz lepiej ukrwiona i dotleniona. To normalna reakcja na masaż.
Pamiętaj, że masaż twarzy to nie tylko zabieg kosmetyczny, ale także moment relaksu dla Ciebie. Połącz go z ulubioną muzyką, zapaloną świeczką i aromatyczną kąpielą, a poczujesz się jak w prawdziwym spa.