Twarz jako zwierciadło duszy. Jak masowanie twarzy wpływa na nasze emocje?

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego po intensywnym dniu czujesz napięcie w mięśniach twarzy? To nie tylko zmęczenie, ale także odzwierciedlenie naszych emocji. Odkryj, jak masowanie twarzy pomoże Ci się zrelaksować i odzyskać wewnętrzną równowagę.

Masowanie twarzy
Foto: archiwum własne

Dotyk – zapomniany język miłości

W dzisiejszym zabieganym świecie często zapominamy o jednym z najważniejszych zmysłów – dotyku. Otaczamy się ekranami smartfonów, pracujemy przy komputerach, a bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem ograniczamy do uścisku dłoni. Tymczasem dotyk jest naszym pierwszym językiem, za pomocą którego komunikowaliśmy się jeszcze jako niemowlęta. Ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i emocje. Dotyk bliskiej osoby to wyraz miłości, odczuwany przez obojga partnerów. Rodzice przytulają swoje dzieci i miziają je po twarzy, a dzieci rodziców. Nawet domowy pupil nadstawia głowę i grzbiet do głaskania, przy czym sprawia to przyjemność zarówno jemu, jak i opiekunom.

Dotyk ma ogromną moc, uspokaja, poprawia nastrój, zapewnia o miłości, a regularne masowanie twarzy poprawia samopoczucie i wygląd skóry. Dlatego osoby, które choć raz poddały się profesjonalnemu masażowi twarzy, chcą tego ponownie, bo czują, że to jest dla nich dobre, że ich ciało potrzebuje tego dotyku. Podobnie jest z masażem całego ciała, bo to skuteczny sposób na rozluźnienie mięśni i złagodzenie skutków stresu.

Twarz jest mapą naszych uczuć

Twarz jest jak otwarta księga, na której zapisane są wszystkie nasze emocje. Każda zmarszczka, każdy napięty mięsień, opowiadają swoją historię. Po wyrazie twarzy widać często, jak minął nam dzień, a nawet na jakim etapie życia jesteśmy. Niewiele jest osób, które potrafią zachować tzw. kamienną twarz, niezależnie od trudnych emocji i życiowych okoliczności. Po wyrazie twarzy i w spojrzeniu widać też szczęście, spełnienie i stan zakochania. Im częściej to szczęście i uśmiech gości na naszej twarzy, tym dłużej wyglądamy młodo i pięknie. Niestety, życie nas nie oszczędza, a kolejne przykre przeżycia i przemęczenie obowiązkami, odciskają piętno na twarzy, tworząc na niej mniejsze i większe zmarszczki, bruzdy, przebarwienia i zmiany w konturach twarzy.

Dlaczego potrzebujemy dotyku?

Dotyk jest jednym z podstawowych potrzeb człowieka. Pozwala nam nawiązywać więzi, budować zaufanie i czuć się bezpiecznie. Badania naukowe potwierdzają, że dotyk ma działanie terapeutyczne, może redukować stres, lęk i depresję. Dotyk jest najstarszą i o pierwotnym zabarwieniu formą kontaktu człowieka z człowiekiem. Jest nam potrzebny do właściwego rozwoju emocjonalnego i fizycznego. Każdy z nas odczuł na własnej skórze, że kiedy czuje się gorzej, to instynktownie poszukuje kontaktu z drugą osobą. Dotyk i przytulanie daje nam poczucie więzi i bezpieczeństwa. Dostarcza nam mnóstwo wspaniałych i przyjemnych wrażeń. Zapewnia nam komfort psychiczny, ale także stymuluje produkcję związków, wywołujących uczucie szczęścia i zadowolenia – serotoniny, dopaminy i oksytocyny. Przytulając osobę, przeżywającą trudne emocje jak strach, lęk, bezradność, powodujemy u niej redukcję poziomu hormonów stresu. Ponadto zwiększa się poziom oksytocyny – „hormonu miłości”, co daje pozytywny wpływ na wyrównanie oddechu i pracę serca.

Masowanie twarzy – terapeutyczna moc dotyku

Terapeutyczna moc dotyku jest nieoceniona, a receptory dotyku znajdują się niemal wszędzie: w skórze, tkance łącznej, śluzówce, mięśniach, ścięgnach czy stawach. I dlatego tak kluczowy jest ten zmysł, bo pozwala nam się rozwijać emocjonalnie, budować relacje i pozbywać nagromadzonego napięcia, zmniejszać poziom kortyzolu. Dotyk ciepłą dłonią terapeuty jest podstawą terapii manualnej. Badania wykazały, że dotyk ma działanie relaksujące, zwiększa odporność organizmu, poprawia zdolność koncentracji, pozwala walczyć z chronicznym zmęczeniem, a przede wszystkim pozytywnie wpływa na nastrój. Dlatego masowanie twarzy sprawia, że czujesz się obdarowana i zaopiekowana, doznajesz mocy dotyku pełnego uważności, czułości i pozytywnej energii. Idealnie, gdy możesz korzystać z zaufanego masażysty, terapeuty. Jeśli z jakiegoś powodu nie korzystasz z takich usług, to pozostaje Ci automasaż twarzy.

Samodzielne masowanie twarzy to prosty i skuteczny sposób na poprawę samopoczucia

Regularne masowanie twarzy pozwala:

  • zredukować stres – powolne, płynne ruchy dłoni mają działanie uspokajające i relaksujące;
  • poprawić nastrój – stymulacja określonych punktów na twarzy może podnieść poziom serotoniny – hormonu szczęścia;
  • uelastycznić skórę i opóźnić proces starzenia – regularny masaż twarzy ujędrnia tkanki i wygładza powierzchnię skóry;
  • zredukować napięcia mięśniowe – regularny masaż pomaga rozluźnić mięśnie twarzy, które często są napięte w wyniku stresu;
  • poprawić wygląd skóry – masaż stymuluje krążenie krwi i limfy, dzięki czemu skóra jest lepiej dotleniona i odżywiona, a opuchlizna zmniejszona.

Nie wiesz, w jaki sposób masować twarz? Obejrzyj filmy instruktażowe na ten temat.

Automasaż twarzy to zabieg pielęgnacyjny i relaksacyjny, a zarazem podróż w głąb siebie. Pozwól sobie na tę chwilę relaksu i znajdź na to czas i motywację. Dotykaj swojej twarzy z czułością, przyglądając się sobie w lustrze. To ułatwi Ci odkrycie swoich potrzeb i uświadomi, że jesteś piękna pomimo upływających lat i widocznych zmian w wyglądzie.

Scroll to Top